25.06.2024 - Trend Oteller - Bungalow Otel Rehberi

Kazdağları Hakkında

Dağın tarihi çok öncelere dayanmaktadır. Bu nedenle günümüze kadar Kaz Dağları hakkında birçok efsane gelmiştir. Bu efsaneler arasında Yunan efsanesi olan ”İlyada” da bulunmaktadır. Kaz Dağları hakkında dolaşan Türk efsaneleri ise, Sarıkız ve Hasan ile Emine’nin aşk öyküleri yer almaktadır.

Kazdağları Hakkında

Kaz Dağları, Balıkesir Edremit ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Edremit Körfezi’nin kuzey bölgesinde bulunan Kaz Dağı, Marmara ile Ege Bölgesini ikiye bölen ”İda Dağı” olarak bilinmektedir. Bu isim Kaz Dağı’na antik çağda verilmiştir. Biga yarımadasında bulunan en yüksek dağ unvanına sahiptir. Kaz Dağı, 1993 yılında UNESCO tarafından Milli Park olarak kabul edilmiş ve korunma altına alınmıştır.

Kazdağları ’nın eteklerinde tarih boyunca birçok medeniyet kurulup, yıkılmıştır. Tarihe yakından tanıklık eden Kaz Dağı, M.Ö 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dağın eteklerinde Thebe, Lymessos, Khrysa, Killa, Anderia, Antandros, Astrya gibi şehirler kurulmuştur.

Bu şehirler aynı zamanda da Truva Savaşı’na tanıklık etmişlerdir. Savaşın büyüklüğü bu şehirleri yok etmiştir. Kaz Dağı, birçok destana ve hikâyeye konu olmuştur. Ünlü Homeros İlyada’sında Kaz Dağları’nı ”Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” olarak bahsetmiştir.

Kaz Dağı’nın eteklerinden yamaçlarına kadar, her yerinden kaynaklar çıkmaktadır. Yılın her mevsimi Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kurumaması dikkat çekmektedir. Kaz Dağları coğrafi konumundan dolayı, mükemmel bir yerde bulunmaktadır. Hemen yanı başında bulunan deniz ile birleşen Kaz Dağları, görüntüsü ile insanları büyülemektedir. Oksijen miktarı çok fazladır. Dağın eteklerinden fışkıran su, içme suyu olarak kullanılabilmektedir.

Kaz dağlarına gittiğiniz zaman sizi doğanın saf güzelliği karşılayacaktır. Buz gibi soğuk suları ile içinizi ferahlatacak Kaz Dağları, denizin iyotlu kokusu ile stresinizi alacaktır. Birçok yerli ve yabancı turist Kaz Dağlarını yılın her mevsimi ziyaret etmektedir. Ziyaretçilerin Kaz Dağlarına akın etmesinin bir sebebi de, hiç şüphesiz dağdaki bol oksijen miktarıdır. Oksijen saflığı bakımından Kaz Dağları, dünyada ilk üç yer arasında bulunmaktadır.

Dünyada bu kadar nam salan bir dağı, kim ziyaret etmek istemez ki? Kaz Dağında, günümüzde birçok arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Dağın tarihi çok öncelere dayandığı için, birçok bilim adamı Kaz Dağı bölgesine akın etmektedir. Gerek Dağın eteklerinde maden araştırmaları, gerekse dağın eteklerinde tarih öncesi kurulan eski yerleşim yerlerinin detaylı incelemeleri yapılmaktadır.

Kaz Dağı Hakkındaki Efsane Dağın tarihi çok öncelere dayanmaktadır. Bu nedenle günümüze kadar Kaz Dağları hakkında birçok efsane gelmiştir. Bu efsaneler arasında Yunan efsanesi olan ”İlyada” da bulunmaktadır. Kaz Dağları hakkında dolaşan Türk efsaneleri ise, Sarıkız ve Hasan ile Emine’nin aşk öyküleri yer almaktadır.

Kaz dağları hakkında en çok yayılan efsane hiç şüphesiz ki, Paris’in altın elmayı Afrodit’e verdiği hikâyesidir. Bu efsane sonucunda, Yunan Mitolojisinde geçen bir söz dikkatleri üzerine çekmektedir. Elmayı Afrodit’in alması sonucunda, dünya üzerindeki ilk güzellik yarışması Kaz Dağı’nda yapılmıştır. Bu efsane halk arasında olumsuz algılanmış ve bunun sonucunda Troia Savaşı başlamıştır.

Kaz Dağında Gezilecek Yerler

Antandros Antik Kenti

Bu antik kent, Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer almaktadır. Kazdağı’nın yakınlarında eski bir şehir olan bu antik kent, özellikle de M.Ö 5. yüzyılda Peloponnesos savaşlarında önem kazanmıştır.

Bu kentte birçok kazılar yapılmıştır. Ayrıca bu kentte, dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır. Antandros’a çok sayıda turist akını olmaktadır. Turistler Antandros’un uzun soluklu tarihini, kazı yerlerini görmek için bu kenti ziyaret etmektedirler. Burada yer alan, yaklaşık 800 yıllık zeytin ağacı da dikkatleri oldukça üzerine çekmektedir.

Darı Dere Tabiat Parkı

Bu park, Altınoluk Kaz Dağları’nda bulunmaktadır. Darı dere Tabiat Parkı, görüntüsü ve temiz havasıyla adeta insana huzur vermektedir. Bu parkın en önemli özelliklerinden biri ise, dünyanın en oksijenli yerleri arasında yer almasıdır.

Darı dere Tabiat Parkı’nın çevresi, değişik iklim tiplerini bünyesinde barındırmaktadır. Güneyinde Ege Denizi’nin, kuzeyinde ise Çanakkale Boğazı’nın sebep olduğu iklim tipi mevcuttur. Dağ ve deniz rüzgârının etkisi altında kalan bu yer, aynı zamanda poyraz ve vadi meltemini en iyi hissettiren yerlerden biridir.

Darı dere Tabiat Parkı’nın, köknarın kozalağından yapılan çayı ve çam reçeli oldukça meşhurdur. Bu parka geldiğinizde, meşhur olan çayı ve reçeli tatmanızı tavsiye ederiz.

KAZDAĞLARI’ NDA BULUNAN BUNGALOV EVLER İÇİN TIKLAYINIZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ