18.05.2024 - Trend Oteller - Bungalow Otel Rehberi

Edremit Hakkında

Antandros bölgesinde, sikkelere göre Astria’nın doğusundaki Asponeus’da, İda dağlarından elde edilen ve özellikle gemi yapımında kullanılan ağaç (odun-kereste) ticareti ileri düzeydeydi.

Edremit Hakkında

Balıkesir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan Edremit, Akçay, Güre, Zeytinli ve Altınoluk mahalleleri, berrak suları, plajları, kaplıcaları, mesire yerleri, doğal ve tarihi güzellikleriyle keyifli bir tatilin ideal alternatifleri arasında.

Tatil için tercihiniz Edremit ise denizin ve doğanın tadını çıkaracağınız gezinize alternatif turizm imkanlarını da eklemeyi unutmayın. Zengin flora ve faunasıyla sadece Edremit’in değil, Türkiye ve dünyanın sayılı güzelliklerinden olan Kaz Dağları doğa severler için unutulmaz bir deneyim sunarken, ilçe merkezinde SİT kapsamına alınmış tarihi konaklar ve evler, kültür mirası olarak dikkat çekiyor.

Sıcak su kaynaklarıyla ünlü Edremit, termal turizmin de önemli duraklarından. Edremit’in geçmişine yolculuk İlçe ve çevresi ile ilgili tarihi bilgiler Antik Çağ’a ait. Yöre bu dönemde Küçük Asya’nın Mysia bölgesine dahil. Bazı kaynaklarda M.Ö. 1443 yıllarında Pidasus adıyla kurulduğu belirtilirken, bazı kaynaklarda ise şehrin adı doğrudan ”Adramytteion” olarak geçiyor.

Bir diğer kaynakta da, Edremit adının kökeninin Luwi dilinden geldiği ve Adra Vadisi anlamında Adra-Mut olduğu ifade ediliyor.

Türkler tarafından ele geçirilişi Alaaddin Keykubat zamanında (1220-1237) olan bölgeye, Anadolu Selçuklu İmparatorluğu döneminde ise Karasi Bey Uç Beyi olarak atanmış ve Edremit Anadolu Selçuklu İmparatorluğu’nun Balıkesir Beyliği’ne bağlı bir uç beyliği olarak kalmış. 1335 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiş.

Gezilecek Görülecek Yerler
Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti: Mysia’da İda Dağı eteğinde çok eski bir şehirdir. Adramytteion’un denize bakan çıkıntısının kuzey kenarında, Alkaios’a göre bir Leleg yerleşimi, Skepsis’li Demetrios’a göre bir Kilikya kuruluşu, Herodot’a göre bir Pelasg, Thukydides’e göre bir Aiol yerleşimi. Edonis ve Kimmeris gibi yan adları da vardır.

Bu adların, Aristo Teles’e göre Antandros’u işgal eden kavimlerden kaynaklanması gerekir.

Diğer bir söylentiye göre de, buradan sonradan kovulan Andrialılar tarafından kurulmuş olmasıdır.

Antandros bölgesinde, sikkelere göre Astria’nın doğusundaki Asponeus’da, İda dağlarından elde edilen ve özellikle gemi yapımında kullanılan ağaç (odun-kereste) ticareti ileri düzeydeydi.

Pers yönetimi sırasında Dareios tarafından ele geçirilmiştir. Pelopponnes savaşları sırasında birçok kez olayların içine çekilmiştir. Atinalılara tribut (vergi) ödemek zorunda idi. Sicilyalıların hareketi yüzünden tekrar Perslerin eline düşmüştür.

Sonra Persler tarafından kovulmuşlardır. 4. yüzyılın ikinci yarısında özgür bir şehir olarak, geç dönemlerde ise Titus’dan Elagabal‘a kadar sikke basmıştır. Hristiyanlık döneminde bir psikoposluk merkezi idi.

H.Kiepert tarafından bugünkü Avcılar yakınında, sahile doğru, iki yüz on beş metre yükseklikteki bir dağ üzerinde lokalize edilmektedir. Burada bulunmuş bir yazıt yayınlanmıştır.

Kaz Dağı (İda Dağı) Milli Parkı: Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Kazdağı Milli Parkı, 21 bin 450 hektarlık alanıyla deniz ve yeşilin, tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı, zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerinden. Kaz Dağları’na ilçenin dört noktasından ulaşılabilir. Bunlar Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıdır.

EDREMİT’ DE BULUNAN BUNGALOV EVLER İÇİN TIKLAYINIZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ